KALAP TANFOLYAM A MOME-N
A MOME Campusán jártam, ahol az érdeklődők elsajátíthatják a kalapkészítés rejtelmeit. A Craft tanfolyam vezetőjével , Bodnár Enikővel beszélgettem aki részletesen beavatott a műhely titkaiba.
Mióta létezik a Kalap tanfolyam ?
8 éve tanítok a MOME-n, ahol Várhegyi Éva mesteroktatóval közösen tanítunk kalaptervezést. ( Várhegyi Évával készült interjúm itt olvashatjátok )
Maga a felnőtt tanfolyam 3 éve indult a MOME Techpark műhelyében. A képzés a Mome Divat Műterem egyik tanfolyama , amivel párhuzamosan több tanfolyam is indult az egyetemen a MOME Open szervezeti keretein belül. A hírdetéseket követően a vártnál is nagyobb volt az érdeklődés.
Regisztráció után a sorrend az, ami garantálja a bekerülést a tanfolyamra, mivel korlátozott számban maximum 8 fővel tudjuk elindítani a tanfolyamot.
Milyen célból választják a tanfolyamot?
Sokan a kézműveskedés öröméért, mások a divathoz vagy a jelmezek készítéséhez kötődő szakmai tudás fejlesztéséért, ill. van aki megszállott kalapviselőként, kiváncsiságból. Az érdeklődők sokfélék, foglalkozást tekintve is változatos a tanfolyam résztvevőinek összetétele. Ügyvédek, marketingesek , divatiparban dolgozók, közgazdászok, jelmez, bábtervezők, zenész …stb is szívesen jönnek a képzésre.
Melyik korosztály a fő érdeklődő? Miért?
Sokféle korosztály megfordul nálunk, a nyugdíjas nagymamától az egyetemre járó fiatalokig terjed a paletta, de jellemzően a közép korosztályt emelném ki.
Két opció a jellemző amikor nekivágnak a kalapkészítés elsajátításához , 1. akik szeretnének ezzel tovább foglalkozni és értékesíteni 2. hobbiként kézműveskedni jönnek hozzánk.
Mit lehet pontosan elsajátítani ? Mennyi idő ezt megtanulni?
A kézműves női kalapkészítés alapismereteit tudják elsajátítani 30 órában. Alapszinten anyag és eszközismeretet, formázást, bélelést, öltéstechnikákat, díszítést, illetve a szabadon formázást gőzzel.
Kalap 1-es és kalap 2-es képzés is van a repertoárban. A Kalap1.0.-án a filc kalap készítését és ezzel kapcsolatos technikákat , a Kalap 2.0.-án a szizál ( nyári kalap / fejdísz ) készítését tanulhatják meg a résztvevők. A kurzus első sorban technológiát tanít nem tervezést.
Honnan szerzik be az alapanyagokat?
Az alapanyagokat , jelenleg 1 beszállító hozza nekünk ő főleg nyúlször és filc tompokat forgalmaz. Persze külföldről sok mindent be lehet szerezni. A sinamay ( banánrost ) pl. külföldről érkezik itthon sajnos nem lehet kapni. ( Ebből az anyagból készülnek. a nyári kalapok és a fejdíszek .)
Kalapkészítéshez alapeszközöket ( fejforma, kalapleszedő, állvány) már a MOME Techpark-ban is lehet rendelni, ezenkívül hagyatékból is tudnak vásárolni, illetve a Fapofák Fertőrákosi kalapforma készítőtől is szép formákhoz lehet hozzájutni (a vele készült interjú itt olvasható .)
Mit kapnak a tanulók a tanfolyammal?
Tudást, tapasztalatot. A filc kalap készítését nehéz elrontani ( könnyen javítható ) ez gyors sikerélményt jelent, ez az egyik varázsa.
El tudnak helyezkedni a tanfolyam után ? Mennyire lehet itthon érvényesülni ?
Elhelyezkedni nem tudnak, mivel kalapos ipar nem létezik már, maximum saját üzletet indítani.
Van-e diák aki már nagy sikereket ért el és esetleg itt végzett?
Megemlíteném Pásztor Anitát, aki a kollekcióit a tanfolyam elvégzését követően rendszeresen színesíti kalapokkal. De tanult nálunk a Teatime / Székesfehérvári üzlet tervezője , és említésre méltó még a Mycapello márka is,ami a tanfolyamunk után született. A FB posztokon gyakran látom a volt hallgatókat a legfrissebb alkotásaikkal.
Mit gondol a kalapdivat jövőjéről?
Sokan jönnek úgy a tanfolyamra , hogy viselnek kalapot, az öltözékük része, de van aki közben kap kedvet. A kalapdivat jövőjére szokta mondani Várhegyi Éva oktatónk, hogy amit nem látunk az nincs . Tehát csinálni kell és hordani . Én azt látom, hogy egyre többen hordanak kalapot Budapesten korosztálytól függetlenül.
Diákokat is tanítok az egyetemen a kalapkurzus keretein belül. A Techpark technológia kurzusára nemcsak textilesek, hanem más szakok hallgatói is jelentkezhetnek. Animáció, üveg, forma, fotó szakos fiúk is készítettek már nálam kalapot, és büszkén viselik is a saját művüket.
Remélem lesz jövője de nyilván ez nehéz kérdés, hiszen a divat egy állandóan változó terület.
Mennyire tartják a kapcsolatot itthoni kalapos mesterekkel ? Nyújtanak-e segítséget a diákoknak?
Sajnos az a tapasztalat, hogy nem nyitottak a diákok fogadására a magyar kalaposok. Sokan őrzik maguknak a tudást amit megszereztek, ill. nem építenek konkurrenciát. Az idősebb generációból kevesen dolgoznak már, a fiatalabbak közül sokan a divaton túl a jelmez és filmipar
megrendeléseiből profitálnak. Úgy gondolom, azért is van sok érdeklődőnk mert máshol nem tudják megtanulni ezt a szakmát. Oktatásban egyáltalán nincsen kalapkészítés, valamikor 1980. körül volt utoljára ha jól tudom.
Vicces történetek, érdekességek a kalapkurzussal kapcsolatban
Mindig nagyon különleges emberek jönnek össze , a kézműveskedés közben megnyílnak egymás felé a hölgyek, természetesen állandó téma a család, férjek, gyerekek, munkahely, vidám sztorikkal. Sok esetben maradandó kapcsolatok is kialakulnak. Mindig nagyon vidáman telnek az órák mindenki jó a hangulat.
Volt egy diák, aki Sisi királynő ruháit rekonstruálta azért jelentkezett a tanfolyamra, hogy meg tudja valósítani a fotókon lévő teljes öltözéket, kalappal együtt. Rengeteg információt megtudtunk Sisiről.
Másik képzésen egy fiatal zenész / marketinges srác is részt vett, aki magának készített kalapot. Azok közé tartozott, aki csak nagyon ritkán vett a kezébe tűt, de a végére úgy megszerette, hogy úgy tudom azóta kalapos vállalkozáson töri a fejét. Mindenesetre az egyébként is jó hangulatot megduplázta.
A legutóbbi Kalap1.0.-án Tóth-Vásárhelyi Réka iparművész a japán kokeshi babáinak készített kalapokat.
Köszönjük az érdekes és igazán inspiráló válaszokat. Remélem sokan kapnak kedved, hogy részt vegyenek a kalapkurzuson. Bővebb információt a kurzusról itt olvashattok :
Kalapkurzus 1. :
https://craft.mome.hu/divatmuterem/kalap.html
Kalapkurzus 2. :
https://craft.mome.hu/divatmuterem/kalap2.html